Home arrow Nieuws arrow De NVR arrow NVR Avondsymposium: Astronomische Ruimte-instrumenten
NVR Avondsymposium: Astronomische Ruimte-instrumenten Afdrukken E-mail
maandag 01 maart 2010
Direct bij de lancering van de Sputnik op 4 oktober 1957 zagen astronomen de grote mogelijkheden van ruimtevaart voor de astronomie. Onze ogen zijn goed, maar zien slechts een klein deel van het elektromagnetisch spectrum, met golflengtes van 0,4 tot 0,8 micrometer. Ook radiostraling is vanaf de Aarde goed te meten. Die metingen, vanaf 1930, hebben veel meer resultaat opgeleverd dan gedacht; denk aan de 21 cm lijn van neutrale waterstofatomen waarmee men de spiraalstructuur van ons eigen melkwegstelsel beschreef.
Dus astronomen wilden hun metingen wel uitbreiden naar het in de ruimte meten van kortere golflengtes: ultraviolet, röntgen, gammastraling en naar het infrarood: nabij infrarood, mid-infrarood, ver-infrarood, submm straling. Dat infrarode deel strekt zich uit van 0,8 tot 1000 micrometer, een factor 1000 t.o.v. een factor 2 voor zichtbaar licht. In een golflengte gebied van een factor 2-10 groot moet er voor dat gebied specifieke technologie, optica en detectoren (‘ogen’), gebruikt worden. Dat maakt ieder nieuw spectraal gebied weer een technologische uitdaging.

SRON Netherlands Institute for Space Research is sinds een twintigtal jaren gespecialiseerd in astronomische ruimte-instrumenten voor het röntgengebied (Utrecht) en het ver-infrarode/submm gebied (Groningen). De huidige ontwikkelingen op het gebied van optica en detectoren voor deze gebieden worden in dit colloquium toegelicht. SRON is een expert in deze ‘enabling technology’.
 

Programma voor 25 maart 2010 bij SRON-Utrecht

18:45 – 19:00 Zelf koffie en thee tappen is mogelijk

19:00 – 19:05 Opening      Paul Wesselius

19:05 – 19:25 Overzicht toekomstige ruimte instrumenten  (Paul Wesselius)*

19:35 – 19:55 Toekomst röntgenoptica en –detectoren  Roland den Hartog  

19:55 – 19:15 Thee/Koffiepauze
19:15 – 19:35 Toekomst ver-infrarood optica en –detectoren Piet de Korte

19:35 -  20:00 Borrel(tje) aangeboden door SRON-U

*Voor deze lezing wordt nog naar een andere spreker gezocht

De lezingen worden gehouden in de De Jagerzaal, SRON-U

Sorbonnelaan 2
3584 CA UTRECHT
Tel: +31 (0)88 777 5600.